Trzeba również w tym miejscu przypomnieć, że przedstawiona w październiku 2009 roku przez firmę Standard & Poor’s ocena ratingowa miasta Krakowa oznaczona została kategorią „A-„ z perspektywą stabilną. Oznacza to utrzymanie wysokiej oceny gospodarki finansowej miasta mimo pogarszających się zewnętrznych warunków realizacji planu dochodów i wydatków miasta. Ocena przyznana miastu jest najwyższą, jaką Kraków mógł dostać, gdyż zasadą jest że ocena ratingowa miasta nie może być wyższa od oceny ratingowej kraju.
piątek, 30 kwietnia 2010
Trzeba również w tym miejscu przypomnieć, że przedstawiona w październiku 2009 roku przez firmę Standard & Poor’s ocena ratingowa miasta Krakowa oznaczona została kategorią „A-„ z perspektywą stabilną. Oznacza to utrzymanie wysokiej oceny gospodarki finansowej miasta mimo pogarszających się zewnętrznych warunków realizacji planu dochodów i wydatków miasta. Ocena przyznana miastu jest najwyższą, jaką Kraków mógł dostać, gdyż zasadą jest że ocena ratingowa miasta nie może być wyższa od oceny ratingowej kraju.
czwartek, 29 kwietnia 2010
Przed nami majówka. Kilka dni wolnego od pracy spędzą Państwo zapewne w gronie najbliższych, na spacerach, czy krótkich wyjazdach. Zachęcam jednak, by 1 maja zarezerwować czas i wziąć udział w dniach otwartych miejskich stadionów. Obiekty przy ul. Kałuży i Reymonta otworzą w sobotę swoje podwoje dla wszystkich, którzy zechcą osobiście przekonać się jak przebiegają prace budowlane na obydwu arenach. Stadiony zostaną otwarte o godz. 10.00 i do godz. 15.00 z przedstawicielami wykonawców i klubów będzie można zwiedzić obiekty.
środa, 28 kwietnia 2010
W niedzielę zakończyła się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Impreza, która zadebiutowała jesienią 2008 roku, stała się szybko jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Rośnie także ranga festiwalu Off Plus Camera za granicą, czego dowodem jest kontynuacja partnerstwa pomiędzy krakowskim festiwalem i Sundance Film Festival w USA oraz zainteresowanie środowiska filmowego głównym trofeum festiwalu czyli Krakowską Nagrodą Filmową w wysokości 100 tysięcy dolarów. Zwycięzca Krakowskiej Nagrody Filmowej staje także przed szansą otrzymania grantu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (milion złotych) na produkcję kolejnego filmu w Polsce. W tym roku gotowość wsparcia finansowego następnego projektu laureata Krakowskiej Nagrody Filmowej zadeklarował Leszek Czarnecki, właściciel Noble Bank. Tu również jest mowa o milionie złotych.
Tegorocznym zdobywcą Krakowskiej Nagrody Filmowej i statuetki CineWoman, został czeski „Protektor” w reżyserii Marka Najbrta. Co godne podkreślenia, werdykt jury był jednomyślny. Polski Noble Filmowy trafił do Kyle'a Patricka Alvareza, reżysera filmu „Easier with Practice”. Nagrody Publiczności otrzymał film „Dobre Serce” w reżyserii Dagura Kári.
Off Plus Camera to jedno z flagowych przedsięwzięć kulturalnych Krakowa, realizowane w ramach cyklu „6 Zmysłów”. Rosnący w kraju i za granicą prestiż imprezy, rozmach organizacyjny i jedna z największych - jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne - ogólnopolskich kampanii promocyjnych czynią z festiwalu OFF PLUS CAMERA modelowy przykład dobrej inwestycji miasta. Jako współorganizator wydarzenia, miasto Kraków ma w swojej ofercie kulturalnej festiwal filmowy, który z edycji na edycji przyciąga coraz większą liczbę uczestników (w tym roku ponad 15 tysięcy widzów) i gości zagranicznych (w ubiegłym tygodniu gościli w Krakowie: laureatka Oscara i Złotej Palmy Jane Campion, a także nominowani do najbardziej prestiżowych nagród filmowych reżyserzy Mike Figgis czy Petr Zelenka).
Wśród tegorocznych gości spotkać można było także Aparnę Sen, kobietę-instytucję indyjskiej kinematografii i Kabira Khana (autora głośnego w Indiach i USA filmu „New York”). Zaproszenia do Krakowa przyjęli dyrektorzy ważnych światowych festiwali filmowych: Hronn Marinosdottir dyrektor MFF Reykyavik), Kim Dong-Ho (dyrektor MFF Pusan), James Faust (dyrektor MFF Dallas) oraz Grainne Humphreys (dyrektor MFF Dublin). Swoje obrazy, znane na całym świecie satyryczne komentarze na temat współczesnego świata polityki prezentował w Krakowie Rolf Groven, jeden z najpopularniejszych norweskich artystów.
W ciągu siedmiu dni festiwalowych pokazano ponad 100 filmów z całego świata, odbyło się blisko 300 seansów, które obejrzało ponad 13 tys. widzów w 11 salach kinowych. Na Off Plus Camera 2010 akredytowało się 184 dziennikarzy z Polski i zagranicy.
wtorek, 27 kwietnia 2010
Dziś uroczystości związane z obchodami 50. rocznicy obrony Krzyża Nowohuckiego. W 1957 roku, na rogu ówczesnych ulic Marksa i Majakowskiego, miał powstać pierwszy w Nowej Hucie kościół. W miejscu tym wkopano krzyż, który wyznaczał miejsce świątyni. Trzy lata później, w 1960 roku władze cofnęły zezwolenie na budowę, a krzyż nakazano usunąć. Gdy 27 kwietnia do usuwania krzyża przystąpili robotnicy, natrafili na olbrzymi opór ze strony mieszkańców dzielnicy. Na miejsce protestu wysłano silne oddziały milicji, które dopiero po dwóch dniach walk zniszczyły krzyż. Na jego miejscu w tej chwili stoi pomnik.
50. rocznica tych wydarzeń miała mieć wyjątkowo uroczysty charakter. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent RP Lech Kaczyński, który miał przyjechać do Nowej Huty. Niestety, jak wszyscy wiemy, uroczystości w Hucie będą miały dodatkową, głęboko symboliczna wymowę.
Zachęcam, by wziąć udział w obchodach 50. rocznicy obrony Krzyża Nowohuckiego. Rozpoczną się one dziś o godz. 17 mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Teatralnym. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Krzyża Nowohuckiego, gdzie odbędzie się składanie kwiatów, przemówienia oraz wręczenie nagród laureatom konkursu „Nowa Huta – na fundamencie Krzyża. Historia Kościoła, parafii i duszpasterzy”.
poniedziałek, 19 kwietnia 2010
Szanowni Państwo
10 kwietnia Polska stanęła w obliczu niewyobrażalnej tragedii. W Smoleńsku na ziemię runął samolot z oficjalną delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego. Na jego pokładzie zginęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką oraz z 94 innymi osobami. Wszyscy pogrążyliśmy się w ogromnym smutku.
Kilka dni później w obliczu olbrzymiego wyzwania stanęło nasze miasto. Decyzją rodziny i metropolity krakowskiego, ciała Pana Prezydenta i jego Małżonki miały spocząć na Wawelu. Decyzja ta była komentowana i oceniana przez rzesze rodaków. Czas żałoby został zakłócony przez manifestacje i kontrmanifestacje, przez milczące i głośne protesty, przez argumenty i kontrargumenty zwolenników i przeciwników pogrzebu pary prezydenckiej na Wzgórzu Wawelskim.
Chcę zatem podziękować wszystkim, dzięki którym pogrzeb głowy naszego państwa przebiegł w sposób podniosły i należny pierwszym obywatelom Rzeczypospolitej. Dziękuję tym, którzy – choć nie zgadzali się z decyzją o pochówku na Wawelu – zawiesili swoje protesty i w żaden sposób nie zakłócili uroczystości. Dziękuję wszystkim służbom, których zaangażowanie zapewniło bezproblemowy przebieg uroczystości: służbom miejskim, służbom wojewody, policji i funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu. Szczególne podziękowania należą się również tym przedsiębiorcom, stowarzyszeniom i osobom prywatnym, którzy zareagowali błyskawicznie, ofiarując swoją pomoc organizatorom ceremonii. Dziękuję mieszkańcom naszego miasta i osobom przyjezdnym, że swoją liczna obecnością na Rynku, na Błoniach i w Łagiewnikach uświetnili ten szczególny dzień. Dziękuję Krakowianom, którzy wywiesili w oknach flagi państwowe przybrane żałobnym kirem. To dzięki Wam wszystkim Kraków godnie i z należytą powagą oddał hołd Parze Prezydenckiej i wszystkim ofiarom katastrofy.
Jacek Majchrowski
środa, 14 kwietnia 2010
niedziela, 11 kwietnia 2010
sobota, 10 kwietnia 2010

Są takie chwile, kiedy naprawdę nie wiadomo jak wyrazić uczucia. Właśnie stanąłem w obliczu jednej z nich. Informacja o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, postawiła nas w sytuacji, w której nigdy nie chcielibyśmy się znaleźć. Zginęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Lech Kaczyński wraz z Małżonką. Zginęli najwyżsi przedstawiciele państwa Polskiego, którzy udawali się z oficjalną wizytą do Katynia. Ale przede wszystkim zginęli ludzie, z którymi współpracowałem, których znałem, których ogromnie ceniłem. Żal, który w tej chwili czuję jest niemożliwy do wypowiedzenia, nie da się go wyrazić żadnymi słowami. W katastrofie tej Polska straciła najwybitniejszych swoich przedstawicieli, zaś wielu z nas członków rodzin, najbliższych przyjaciół i doskonałych współpracowników. Będziemy musieli nauczyć się żyć bez nich.
Z rodzinami i bliskimi ofiar katastrofy łączę się w bólu i składam im najszczersze kondolencje.
Na placu Ojca Studzińskiego, przy Krzyzu Katyńskim u stóp Wawelu zapłoną znicze. Zachęcam by składali je w tym miejscu również mieszkańcy, którzy udają się na mszę żałobną.
czwartek, 8 kwietnia 2010
Rzeczą oczywistą jest, że rozstrzygnięcie problemów finansowych, a w szczególności zobowiązań finansowych byłych władz spółki wobec wierzycieli, nie leży w kompetencjach Prezydenta Miasta Krakowa. Zwróciłem się jednak do specjalistów z Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego z prośbą o udzielenie pomocy prawnej poszkodowanym. Otrzymałem zapewnienie, że taka pomoc zostanie im udzielona.
Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, zobowiązałem się również do wspierania działań zmierzających do nowelizacji przepisów prawa tak, by zabezpieczały one środki finansowe wpłacane przez przyszłych nabywców mieszkań - by przeznaczane były one tylko na budowę lokali mieszkalnych, a nie na nabywanie kolejnych gruntów i rozwój firm.