środa, 28 kwietnia 2010

W niedzielę zakończyła się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Impreza, która zadebiutowała jesienią 2008 roku, stała się szybko jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Rośnie także ranga festiwalu Off Plus Camera za granicą, czego dowodem jest kontynuacja partnerstwa pomiędzy krakowskim festiwalem i Sundance Film Festival w USA oraz zainteresowanie środowiska filmowego głównym trofeum festiwalu czyli Krakowską Nagrodą Filmową w wysokości 100 tysięcy dolarów. Zwycięzca Krakowskiej Nagrody Filmowej staje także przed szansą otrzymania grantu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (milion złotych) na produkcję kolejnego filmu w Polsce. W tym roku gotowość wsparcia finansowego następnego projektu laureata Krakowskiej Nagrody Filmowej zadeklarował Leszek Czarnecki, właściciel Noble Bank. Tu również jest mowa o milionie złotych.

Tegorocznym zdobywcą Krakowskiej Nagrody Filmowej i statuetki CineWoman, został czeski „Protektor” w reżyserii Marka Najbrta. Co godne podkreślenia, werdykt jury był jednomyślny. Polski Noble Filmowy trafił do Kyle'a Patricka Alvareza, reżysera filmu „Easier with Practice”. Nagrody Publiczności otrzymał film „Dobre Serce” w reżyserii Dagura Kári.

Off Plus Camera to jedno z flagowych przedsięwzięć kulturalnych Krakowa, realizowane w ramach cyklu „6 Zmysłów”. Rosnący w kraju i za granicą prestiż imprezy, rozmach organizacyjny i jedna z największych - jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne - ogólnopolskich kampanii promocyjnych czynią z festiwalu OFF PLUS CAMERA modelowy przykład dobrej inwestycji miasta. Jako współorganizator wydarzenia, miasto Kraków ma w swojej ofercie kulturalnej festiwal filmowy, który z edycji na edycji przyciąga coraz większą liczbę uczestników (w tym roku ponad 15 tysięcy widzów) i gości zagranicznych (w ubiegłym tygodniu gościli w Krakowie: laureatka Oscara i Złotej Palmy Jane Campion, a także nominowani do najbardziej prestiżowych nagród filmowych reżyserzy Mike Figgis czy Petr Zelenka).

Wśród tegorocznych gości spotkać można było także Aparnę Sen, kobietę-instytucję indyjskiej kinematografii i Kabira Khana (autora głośnego w Indiach i USA filmu „New York”). Zaproszenia do Krakowa przyjęli dyrektorzy ważnych światowych festiwali filmowych: Hronn Marinosdottir dyrektor MFF Reykyavik), Kim Dong-Ho (dyrektor MFF Pusan), James Faust (dyrektor MFF Dallas) oraz Grainne Humphreys (dyrektor MFF Dublin). Swoje obrazy, znane na całym świecie satyryczne komentarze na temat współczesnego świata polityki prezentował w Krakowie Rolf Groven, jeden z najpopularniejszych norweskich artystów.

W ciągu siedmiu dni festiwalowych pokazano ponad 100 filmów z całego świata, odbyło się blisko 300 seansów, które obejrzało ponad 13 tys. widzów w 11 salach kinowych. Na Off Plus Camera 2010 akredytowało się 184 dziennikarzy z Polski i zagranicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz