wtorek, 27 kwietnia 2010

Dziś uroczystości związane z obchodami 50. rocznicy obrony Krzyża Nowohuckiego. W 1957 roku, na rogu ówczesnych ulic Marksa i Majakowskiego, miał powstać pierwszy w Nowej Hucie kościół. W miejscu tym wkopano krzyż, który wyznaczał miejsce świątyni. Trzy lata później, w 1960 roku władze cofnęły zezwolenie na budowę, a krzyż nakazano usunąć. Gdy 27 kwietnia do usuwania krzyża przystąpili robotnicy, natrafili na olbrzymi opór ze strony mieszkańców dzielnicy. Na miejsce protestu wysłano silne oddziały milicji, które dopiero po dwóch dniach walk zniszczyły krzyż. Na jego miejscu w tej chwili stoi pomnik.

50. rocznica tych wydarzeń miała mieć wyjątkowo uroczysty charakter. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent RP Lech Kaczyński, który miał przyjechać do Nowej Huty. Niestety, jak wszyscy wiemy, uroczystości w Hucie będą miały dodatkową, głęboko symboliczna wymowę.

Zachęcam, by wziąć udział w obchodach 50. rocznicy obrony Krzyża Nowohuckiego. Rozpoczną się one dziś o godz. 17 mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Teatralnym. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Krzyża Nowohuckiego, gdzie odbędzie się składanie kwiatów, przemówienia oraz wręczenie nagród laureatom konkursu „Nowa Huta – na fundamencie Krzyża. Historia Kościoła, parafii i duszpasterzy”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz