piątek, 10 września 2010

Lepsze niż Davos

Trwa XX jubileuszowe Forum Ekonomiczne w Krynicy. Bardzo chętnie porównuje się je do światowych spotkań w szwajcarskim kurorcie Davos. Osobiście uważam je za znacznie ważniejsze. Jest nam bowiem o wiele bliższe – i geograficznie i pod względem problemów, które zostają podczas niego poruszane.

Nie bez przyczyny anty- i alterglobaliści biorą sobie za cel protestów spotkania w Davos. Drogie samochody, drogie hotele, drogie bankiety, drodzy przywódcy… Forum w Krynicy, choć jest niewątpliwie ważnym spotkaniem osób zaangażowanych w światową ekonomię nie ma takiego image’u. Ktoś może powiedzieć – nie ten kurort, nie ta skala. Absolutnie nie zgadzam się z takimi twierdzeniami. Idąc takim tokiem rozumowania , doszlibyśmy do wniosku, że nie byłoby po co przyjeżdżać do Krynicy, skoro jest to małe spotkanie nic nie wnoszące do światowej – no, choćby europejskiej – ekonomii. A tak się nie dzieje, bo co roku w forum bierze udział komplet uczestników, i to tych, którzy rzeczywiście mają realny wpływ na to, co dzieje się w europejskich finansach i gospodarce. Takiego odbioru krynickiego forum upatrywałbym raczej w doborze tematów, którymi zajmują się uczestnicy. Weźmy choćby tegoroczny temat: Europa po Lizbonie – strategie dla przyszłości. Warto chyba przedyskutować jak wspólna Europa rzeczywiście będzie funkcjonować i odpowiadać na wyzwania zewnętrzne i wewnętrzne. Udział szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barosso i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka gwarantują, że podnoszone w tych dniach kwestie trafią pod właściwy adres i będą miały szanse na rozwiązanie. Skoro tacy goście są z nami – najwyraźniej dobrze wiedzą, że krynickie forum jest ważne i potrzebne.

Nie braknie również tematów z pozoru lżejszych, jak np. traktowanie sportu jako biznesu. Po sport – jako narzędzie marketingowe – coraz chętniej sięgają nie tylko międzynarodowe korporacje, ale i miasta, które tak jak Kraków, czynią wybitnych sportowców swoimi ambasadorami. Jakie korzyści niesie promocja poprzez sport? Czy można traktować sport jako odmianę biznesu, a sponsoring sportowy jak każdą inną inwestycję? Promocja poprzez sport to temat zaproponowany uczestnikom tegorocznego Forum przez Kraków. Gościem specjalnym zaplanowanej na dzisiaj dyskusji jest Edward Freedman, były Dyrektor Zarządzajacy Manchester United Marchendising.

Nasze miasto aktywnie uczestniczy w Forum Ekonomicznym w Krynicy. We środę wręczona została ufundowana przez nasze miasto nagroda „Nowa kultura Nowej Europy”, zaś czwartkowy Wieczór Krakowski to największe i najważniejsze spotkanie „po godzinach” na Forum. W tym roku pomyślany jako nowoczesny multimedialny spektakl igrający z granicami rzeczywistości i wyobraźni, wypełniony był niesamowitymi dźwiękami Chopina przenoszącymi gości poza ramy czasu i przestrzeni. Zeszłoroczna Krakowska Strefa VIP, wybudowana po raz pierwszy w historii Forum na deptaku szybko zyskała sympatię uczestników. W trakcie XX Forum Kraków zaprosił gości i media nie do jednej, a dwóch stref - Krakowskiej Strefy Konwersacji oraz Krakowskiej Strefy Mocnych Wrażeń, w ramach której zaproponowaliśmy zamianę garnituru i krawata na kombinezon skoczka lub kask kierowcy rajdowego. Dla odważnych – skok w tandemie z wysokości 2500 metrów z zawodnikami sekcji spadochronowej WKS Wawel lub przejażdżka zakrętami i wirażami w samochodzie rajdowym z Michałem Kościuszko - wicemistrzem świata JWRC 2009.

Kraków będzie miał również większy udział w organizacji Forum Ekonomicznego. Mamy zapewnienie, że po uruchomieniu centrum kongresowego przy rondzie Grunwaldzkim, część imprez przeniesiona zostanie do naszego miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz