wtorek, 16 marca 2010

Stadion Miejski im. Henryka Reymana, zwany potocznie stadionem Wisły, to nie tylko część sportowa z boiskami i trybunami na 30 tys. miejsc, ale również 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej. Właściwe jej wykorzystanie, wraz z odpowiednią działalnością reklamową, pozwoli nie tylko na zmniejszenie kosztów utrzymania stadionu, ale może również pozwolić na zarobek. Wymaga to jednak specjalistycznej wiedzy i umiejętnego zarządzania takim obiektem. Miasto, przystępując do budowy stadionu, zawarło umowę dzierżawy ze Sportową Spółką Akcyjną Wisła z mniejszą kwotą czynszu za część sportową, a z wyższą za część komercyjną. W umowie istnieje zapis mówiący o tym, że jeśli Wisła nie mogłaby zagospodarować (wynająć) powierzchni komercyjnych – miasto może dysponować nimi bezpośrednio i wynająć je innym podmiotom.
Wisła rozważa w tej chwili, czy podoła temu zadaniu. Miasto wyznaczyło zakończenie terminu tych analiz jeszcze na marzec, tak, by w razie rezygnacji klubu był jeszcze czas na ogłoszenie przetargów przez miasto – albo na wynajem powierzchni, albo na ich operatora. Chcemy, aby wynajmujący w ramach rozliczeń czynszu najmu wykończył powierzchnie handlowe, a całkowite oddanie stadionu do użytku nastąpiło do końca tego roku.
Stadion ma żyć przez cały czas, nie tylko w czasie rozgrywek. Podkreślić jednak trzeba, że część sportowa stadionu jest zupełnie niezależna od części komercyjnej. Nie oznacza to oczywiście, że będziemy zwlekać w jakikolwiek sposób z oddaniem jej do użytku, dlatego ważnym kryterium na podstawie którego powierzchnie komercyjne zostaną wynajęte, będzie deklarowany czas, w którym zostaną oddane do użytku. Może zdarzyć się więc tak, że stadion będzie spełniał swą podstawową funkcję sportową i mecze będą rozgrywane, a prace w części handlowej nadal będą trwały – podobnie jak dzieje się w Poznaniu. Pamiętajmy też, że pierwsze prace przy przebudowie stadionu rozpoczęły się, gdy trwały na nim rozgrywki. Takie etapowanie prac dało w efekcie spore oszczędności i - w porównaniu z arenami powstającymi w innych miastach – spowodowało, że nasz stadion jest stosunkowo tani w budowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz