piątek, 12 marca 2010

Gmina Miejska Kraków chce wspólnie z partnerami prywatnymi zrealizować inwestycje o wartości ponad miliarda złotych. O wszystkich była mowa podczas konferencji „PPP – Potrzeba, Plan, Projekt”, która w ubiegłym tygodniu odbyła się w magistracie. Organizatorem była Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce, a odbyła się ona pod patronatem ministra gospodarki, marszałka województwa i moim.
Sam podtytuł konferencji mówił wiele o jej tematyce: partnerstwo publiczno-prywatne w sektorze budynków użyteczności publicznej na przykładzie mieszkań komunalnych i ośrodków sportowo-rekreacyjnych. Bo Kraków właśnie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego planuje kolejne inwestycje – nie tylko parkingi, ale również obiekty użyteczności publicznej, m.in. Centrum Obsługi Inwestora, Ratusz Komunalny, Archiwum UMK i Urząd Stanu Cywilnego, a także obiekty rekreacyjne i sportowe oraz mieszkania komunalne.
Decyzja o przyznaniu Krakowowi roli gospodarza i powierzenie funkcji głównego partnera konferencji miała dla nas ogromne znaczenie, nie tylko prestiżowe. Doceniono w ten sposób również nasz dorobek w zakresie promocji i realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego i laur w konkursie „Dobre praktyki PPP”. To Kraków jako pierwsze miasto w Polsce, już w 2006 roku, w skuteczny sposób zastosował przepisy o koncesji na roboty budowlane i w efekcie powstał pierwszy parking podziemny nieopodal Wawelu. W tej chwili toczą się negocjacje z 4 konsorcjami, które zostały dopuszczone do udziału w postępowaniu o udzielenie koncesji na budowę 3 nowych parkingów w centrum Krakowa: „Plac Biskupi”, „Olimpijka” na skrzyżowaniu ulic Dietla i Starowiślnej oraz „Korona” na rogu ulic Zamoyskiego i Warneńczyka.
– Kraków jest niewątpliwie miastem najlepiej przygotowanym do tego, by móc używać formuły partnerstwa publiczno-prywatnego – chwaliła nas w czasie konferencji Irena Herbst, prezes zarządu Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
Jakie jeszcze inwestycje powstaną w systemie PPP? Pokaże przyszłość. Eksperci twierdzą że ogromne potrzeby infrastrukturalne z jednej strony i deficyt środków publicznych na ten cel z drugiej, zmuszą nas do stosowania PPP. Zresztą żadne interesy nie są tak bezpieczne jak te, które realizowane są ze stroną rządowa czy samorządową.

2 komentarze:

  1. Panie Prezydencie liczę na Pana wsparcie w inicjatywach PPP i dziękuję, że zauważył Pan przybycie pani Ireny Herbst na konferencję do Krakowa. Szkoda, że nie było Pana na spotaniu, ale miło mi, że Pan docenił moją pracę włożoną w organizację konferencji. Z poważaniem. Małgorzata Jantos

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Chyba byliśmy w takim razie na dwóch różnych konferencjach, skoro nie spotkaliśmy się w Sali Obrad. Pozostaję z szacunkiem. Jacek Majchrowski.

    OdpowiedzUsuń