wtorek, 5 sierpnia 2014

Zapraszamy seniorów!Aktywni i pełni sił, z pomysłami, dysponujący czasem i chęcią, bo zrobić coś dobrego dla swoich rówieśników, sąsiadów - zastanawiają się Państwo o kim piszę? O wielu krakowskich… seniorach, z którymi mam przyjemność w różnych okolicznościach się spotykać. Szkoda zmarnować tak wielkie zaangażowanie i doświadczenie, dlatego z końcem września zainauguruje działalność 25-osobowała Rada Krakowskich Seniorów. Już teraz czekamy na kandydatów.

Kraków jest miastem, które o seniorach nie zapomina. Wystarczy zerknąć na stronę internetową Magicznego Krakowa i w zakładce „Kraków dla seniorów” znajdziemy przegląd tego, co zostało przygotowane w naszym mieście z myślą o najstarszych jego mieszkańcach. To nie tylko rzeczy oczywiste, które są naszym obowiązkiem jak opieka medyczna czy pomoc społeczna, ale też te inicjatywy, które ułatwiają znalezienie na emeryturze nowego, ciekawego hobby, czy nawiązanie nowych znajomości. Od pół roku działa powołane przeze mnie Krakowskie Centrum Seniora, w którym na rzecz swoich rówieśników pracują wolontariusze-seniorzy. Nie brakuje też w Krakowie ofert Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wydarzeń organizowanych przez placówki kultury czy propozycji wycieczek i warsztatów artystycznych. Jest to oferta, którą na tle innych dużych miast nie waham się pochwalić. Ale źle by było, gdybyśmy zapominali o jednej prostej prawdzie: każdy sam najlepiej wie, czego mu naprawdę potrzeba, a „uszczęśliwianie” na siłę rzadko przynosi takie efekty, jakie byśmy chcieli.
Stąd inicjatywa powołania Rady Krakowskich Seniorów, która swoją działalność zainauguruje 30 września. To 25-osobowe zgromadzenie będzie reprezentowało interesy seniorów doradzając, konsultując pomysły, a także przedstawiając własne inicjatywy zarówno prezydentowi miasta, jak i Radzie Miasta Krakowa. Wybraliśmy na początek bardzo konkretne dziedziny życia, w których takie doradztwo wydaje się niezbędne: sprawy związane z warunkami życia seniorów, w tym mieszkaniowe; wykluczenie osób starszych; profilaktyka zdrowotna, ale też integracja i aktywizacja środowiska seniorów. Chciałbym także, by Rada przeanalizowała miejską ofertę dla seniorów związaną z wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, turystyką czy rekreacją.
Do 29 sierpnia będziemy czekali na kandydatury osób, które chciałby podjąć się takiego zadania i zasiąść w Radzie Krakowskich Seniorów. Swoich kandydatów mogą zgłaszać wszystkie podmioty, które w jakikolwiek sposób działają na rzecz osób starszych, niezależnie od tego, czy posiadają osobowość prawną– organizacja pozarządowe, parafie, Uniwersytety Trzeciego Wieku, Kluby Seniora, ale także placówki kultury, biblioteki – wszystkie te miejsca, gdzie seniorzy się spotykają i pracują na rzecz swojej społeczności. Jeżeli nie istnieje żadna instytucja, która mogłaby zaopiniować taką kandydaturę, wystarczy poparcie 20 innych seniorów. Na kogo czekamy? Na tych, którzy ukończyli 60 lat, mieszkają w Krakowie, są aktywni, i chcą dzielić się swoim doświadczeniem i pomysłami. Skład Krakowskiej Rady Seniorów poznamy po 15 września, kiedy to na Walnym Zebraniu zostaną przeprowadzone wybory. Szczegóły związane z techniczną stroną wyborów już niedługo znajdą Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa, a także na stronie Magicznego Krakowa w części poświęconej sprawom seniorów.
Mam nadzieję, że za rok o tej porze będziemy mogli już robić pierwsze podsumowania i stwierdzimy, że powołanie Rady Krakowskich Seniorów sprawiło, iż nasze miasto zmienia się i staje się coraz wygodniejsze do życia wszystkich mieszkańców, także tych najstarszych. Mam też nadzieję na zmianę znacznie trudniejszą i wymagająca z pewnością znacznie więcej czasu – na przełamanie stereotypu starości i przypomnienie młodszym, że co prawda nowoczesność jest ważna i niezbędna, by nasze miasto mogło się rozwijać, ale niezmiennie warto korzystać z doświadczenia osób, które zmieniały i rozwijały Kraków przed nami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz