środa, 20 stycznia 2010

Słów kilka na temat komentarzy, które pojawiły się pod moimi poprzednimi wpisami. Nie będę się odnosił do kwestii głosowania w nadchodzących wyborach – każdy będzie głosował jak uważa. Pominę też kwestię poziomu niektórych tekstów, z reguły anonimowych.

Więcej uwagi muszę natomiast poświęcić sprawie klubów sportowych, które wymienia Pan Bogdan Cisak. Odnoszę się kolejno:

Wawel – po latach starań, dzięki mojej aktywności i determinacji, w 2008 r. obiekty udało się skomunalizować. Niestety, przejęta od wojska infrastruktura znajduje się w katastrofalnym stanie technicznym. Komunalizacja terenów WKS Wawel umożliwia realizację niezbędnych remontów i inwestycji w oparciu o środki budżetu miasta. W tym roku planujemy położyć nową nawierzchnię tartanową, przystąpić do remontu trybuny (a dodać trzeba, że jest ona zabytkowa, co może powodować określone problemy przy realizacji prac remontowych), odbudować mur okalający kompleks obiektów oraz – w miarę posiadanych środków finansowych – zmodernizować nawierzchnię głównego boiska piłkarskiego. Zaproponowałem również rodzinie Radwańskich zajęcie się kortami Wawelu, łącznie z możliwością budowy hali tenisowej. Państwo Radwańscy wyrazili zainteresowanie moją propozycją – reszta zależy od klubu. Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, że miasto Kraków od lat efektywnie współpracuje z WKS Wawel, m.in. przekazując co roku znaczące środki finansowe na bieżącą działalność klubu, prowadzoną w zakresie upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Podczas trwania moich dwóch kadencji, w latach 2003 – 2009, na prowadzenie zajęć sportowych klub otrzymał z budżetu miasta dotację w łącznej wysokości 1,08 mln. zł. Do końca stycznia zapadną rozstrzygnięcia dotyczące wysokości dotacji dla klubu na rok 2010.

Garbarnia – w 1998 r. jako jeden z nielicznych klubów w mieście uzyskała prawo użytkowania wieczystego gruntów i własność znajdujących się na nich obiektów. Fakt ten uniemożliwia realizację przez miasto inwestycji na tym terenie. A zatem wszelkie kwestie związane z realizacją na tym terenie inwestycji sportowych musi podejmować zarząd klubu. Podobnie, jak w przypadku WKS Wawel, również RKS Garbarnia otrzymuje od miasta wsparcie finansowe na prowadzenie zajęć sportowych z dziećmi i młodzieżą. W latach 2003 – 2009 kwota dotacji na ten cel dla klubu wyniosła łącznie 318,4 tys. zł.

Hutnik - aktualna sytuacja organizacyjna klubu jest bardzo trudna. Hutnik jest autonomiczną sportową spółką akcyjną, w której bieżącą działalność oraz w podejmowane przez zarząd i Radę Nadzorczą decyzje miasto nie może ingerować. W czasie trwania mojej kadencji przekazywane są z budżetu miasta znaczne środki finansowe na rozbudowę obiektu (m.in. sztuczne oświetlenie stadionu, modernizacja trybun, wykonanie podgrzewanej płyty boiska, budowa pełnowymiarowego boiska piłkarskiego o nawierzchni syntetycznej wraz z oświetleniem, budowa krytego boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni syntetycznej). Poprzez działające i współpracujące ze spółką Stowarzyszenie Pomocy Młodym Talentom Sportowym Hutnik Kraków, miasto każdego roku przekazuje także środki finansowe, które wykorzystywane są na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży. W latach 2003 – 2009 klub otrzymał na ten cel z budżetu miasta łączną kwotę 392,0 tys. zł. W roku 2004 miasto udzieliło także spółce pożyczki finansowej w wysokości 80 tys. zł, z której spłatą klub zalega.

Zaznaczam, że kluby sportowe to dobrowolne, samorządne stowarzyszenia lub spółki, samodzielnie określające swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne, których działania miasto wspiera, ale nie może w nie ingerować.

Trzeba też podkreślić, że w okresie sprawowania przeze mnie urzędu Prezydenta Miasta Krakowa wydatki na kulturę fizyczną w latach 2003 – 2009 wzrosły od poziomu 1,45% do 5,72% ogółu wydatków budżetowych, osiągając w roku 2009 łączną wartość 203,28 mln. zł. Znaczącą pozycję w tych wydatkach stanowią środki przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych w ramach rozwoju krakowskiej bazy sportowej. Oprócz już wymienionych, oraz inwestycji o znaczeniu strategicznym dla miasta (stadiony piłkarskie i hala widowiskowo-sportowa), szczególną uwagę chciałbym zwrócić na następujące przedsięwzięcia:

 • budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego przy Torze Kajakarstwa Górskiego w Krakowie,
 • ośrodek sportowo-rekreacyjny "Kurdwanów Nowy”,
 • budowa Centrum Aktywnego Wypoczynku na stadionie KS "Borek",
 • budowa Młodzieżowego Centrum Sportu i Edukacji w Nowej Hucie,
 • rozbudowa przystani żeglarskiej przy akwenie Bagry Wielkie,
 • modernizacja zespołu basenów kąpielowych KS Clepardia,
 • modernizacja sztucznego lodowiska przy ul. Siedleckiego,
 • modernizacja obiektów sportowych przy ul. Bulwarowej,
 • dokończenie budowy hali sportowej KS Prądniczanka,
 • budowa obiektów KS Grzegórzecki,
 • budowa osiedlowych boisk wielofunkcyjnych,
 • rozbudowa budynku sportowo-socjalnego OSKF Pogoń Skotniki,
 • modernizacja obiektów KS Grębałowianka,
 • modernizacja obiektów KS Wanda,
 • modernizacja obiektów sportowych KS Orzeł,

i szereg innych obiektów przy klubach sportowych.

By zakończyć tę kwestię, chcę wyraźnie podkreślić, że nigdy nikt w Krakowie nie przeznaczył na infrastrukturę sportową takich kwot, jakie przekazane zostały podczas mojej prezydentury. A proszę mieć także na uwadze, że prócz obiektów sportowych mamy również szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej i inne, na które także przeznaczać trzeba znaczne środki. Z tego powodu często stawiane mi są zarzuty, że zamiast wydawać pieniądze na stadiony powinienem je przeznaczyć na coś innego.

Proszę więc o trochę rozsądku.

P.S.

Kwestia dla niektórych mniej istotna, ale podnoszona w komentarzach: flaga Cracovii (a raczej jej miniaturka), stojąca na moim biurku, jest prezentem od klubu z okazji jego 100-lecia.

Flaga Wisły nie zdobi mojego biurka tylko dlatego, że w przeciwieństwie do Cracovii, klub takowej nigdy mi nie wręczył.

5 komentarzy:

 1. Ja dam Panu flagę Izraela to sobie Pan postawi obok tej z Cracovii po lewej stronie biurka.

  OdpowiedzUsuń
 2. I mam wielka nadzieje ze Wisla takowej Ci nigdy nie wreczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Prezydencie - znakomity pomysł z tym blogiem.
  Na temat Wisły i Cracovii dużo już zostało powiedziane, niestety nieznajomość prawa, a także historii jest widoczna w wielu komentarzach.
  Wynik wyborów jaki będzie to zobaczymy, jednak pamiętajcie, że zawsze może być gorzej niż jest, choć według mnie źle wcale nie jest. Kto wie, może doczekamy się Kracikowych trolejbusów w Krakowie :). Jedno wiem na pewno - od końca 2002 roku nasze piękne miasto zmienia się na lepsze, więc nie mam zamiaru zmieniać mojego kandydata na Prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
  A całe to zamieszanie o dwa zasłużone krakowskie kluby i o forowanie jednego z nich przez prezydenta Majchrowskiego skwituje jednym zdaniem:
  Psy szczekają, a karawana jedzie dalej.

  OdpowiedzUsuń
 4. skoro juz zaczał Pan pisać blog chiałbym poznać Pana punkt widzenia na wydarzenia które miały miejsce podczas Pana kadencji
  1) Hala w Czyżynach
  miała stać już od 2007 roku ,
  2 ) Euro 2012 - najbardziej bolesna dla mnie porazka Krakowa ostatnich lat,jedyne powody znam z gazet
  3 ) Pan Jan Tajster szara eminencja Krakowa , łapówkarstwo , malwersacje itp. itd.
  4) teraz błahostka ale dla mnie wazna -
  Sylwester 2008/9 i 2009/10 brak transmicji w telewizji ,
  5)brak przygotowania stadionu Hutnika na wymogi Ekstraklasy
  6 ) Krakowski Szybki Tramwaj i jego spoznione otwarcie
  7 ) potężne zadłuzenie Miasta Krakowa

  PS
  prosze na przyszlosc nieodpowiadac na głupie ataki np. dot. proporczykow

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuje za odpowiedź na moje pytania. Szkoda że Pan prezydent nie ustosunkował się do części pytania dotyczącego Klubu Sportowego Podgórze nie mniej jestem usatysfakcjonowany.

  OdpowiedzUsuń