poniedziałek, 21 października 2013

Kraków - Miastem Literatury UNESCODziś w Krakowie rozpoczęliśmy jeden z największych festiwali literackich w Polsce – festiwal Conrada. Dziś też dotarła do mnie – co prawda spodziewana od jakiegoś czasu – ale w końcu oficjalna wiadomość: Kraków został Miastem Literatury UNESCO! Jesteśmy pierwszym w Europie kontynentalnej nieanglojęzycznym miastem literatury świata!
Propozycja przystąpienia do sieci Miast Kreatywnych przyszła z miasta partnerskiego Krakowa Edynburga. Po analizie rozmaitych programów uznaliśmy wraz ze środowiskami kultury Krakowa, że to właśnie literatura jest niezbywalnym kapitałem naszego miasta. I rozpoczęliśmy prace.
Co przemawiało za Krakowem? To miasto jest stolicą języka i literatury polskiej, ważnym ośrodkiem akademickim, siedzibą wydawców, stowarzyszeń, bibliotek. W tym roku świętujemy 500 lat od wydania w Krakowie pierwszej książki wydanej w języku polskim w 1513 roku: Raj Duszny Biernata z Lublina u Floriana Unglera, dziś w zasobach Biblioteki Jagiellońskiej. Po dziś dzień Kraków jest potęgą wydawniczą i naukową. Ważnym ośrodkiem badań literackich. W Krakowie mieszczą się historyczne biblioteki, archiwa, czołowe krajowe instytuty badawcze. Tu decyzją Ministra Kultury powołano Instytut Książki. W Krakowie odbywają się też największe w Polsce Targi Książki.
Możemy się też pochwalić tym, że krakowianie czytają. Zarówno tradycyjne książki, jak i e-booki. W Krakowie mamy średnio 3 miliony wypożyczeń rocznie, co jest jednym z najwyższych wskaźników w skali kraju. To jest miasto wielkich pisarzy przeszłości i czasów najnowszych, miasto poetów – Noblistów, teatrów, reżyserów filmowych często adaptujących literackie pierwowzory.
Tytuł Miasta Literatury UNESCO to dla Krakowa nie tylko prestiż. Oznacza przede wszystkim ściślejszą współpracę z miastami wyróżnionymi tym tytułem, a także realizację wielu przedsięwzięć, które będą wspierały czytelnictwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz