piątek, 12 października 2012

Czekamy na szczegóły

W wystąpieniu premiera przede wszystkim dominowały kwestie związane z planowanymi wydatkami. Nie znalazłem tam deklaracji dotyczących zwiększenia dochodów budżetu państwa, by sfinansować te plany, a myślę, że to właśnie byłaby kwestia najbardziej interesująca, bo i decyzje - które w tej sprawie trzeba podjąć  - do popularnych nie należą. Moim zdaniem, zdecydowanie zabrakło także deklaracji w kwestii istotnych dla kraju reform:  reformy służby zdrowia, reformy wymiaru sprawiedliwości, czy  - najbardziej paląca kwestia z punktu widzenia samorządów – reformy finansów publicznych.
Cieszę się, że premier wymienił wśród ważnych inwestycji trasę S7 Kraków – Warszawa. Niepokoi mnie tylko fakt, że w perspektywie do roku 2015 premier nie mówił o jej budowie, a o ogłoszeniu przetargu na budowę.
Moją uwagę zwróciła także deklaracja sfinansowania budowy żłobków przez budżet państwa w wysokości 80 proc. i 50 mln więcej na ten cel w przyszłym roku. Otóż nie jest to nowość. Od 2011 roku funkcjonuje rządowy program  „Maluch”, który zakłada, że samorządy mogą otrzymać 70 proc. dofinansowania do budowy żłobka. Od dwóch lat również wiadomo, jaka kwota będzie w ramach tego programu dostępna w 2013 r. Natomiast chciałem zwrócić uwagę, że Kraków skorzystał z tego programu i był  jedną z nielicznych gmin w Polsce, która się na to zdecydowała. Dla samorządów nie jest problemem budowa żłobka, ale jego późniejsze utrzymanie i raczej tutaj oczekiwalibyśmy wsparcia państwa. Z budową poradzimy sobie sami. Podsumowując – trzymam kciuki, by jak najwięcej obietnic premierowi udało się spełnić, ale oceniać pomysły będę wtedy, gdy poznam szczegóły w zapisach ustaw i rozporządzeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz