piątek, 9 lipca 2010

Budujmy mosty

Niewiele jest słów, które niosą w sobie same pozytywne konotacje. Jednym z nich jest z pewnością słowo „most”, które ma same pozytywne znaczenia: bo spina dwa brzegi rzeki, bo łączy to, co jest odległe, bo również spaja więzi międzyludzkie. Zatem: budujmy mosty – dosłownie i w przenośni. Przyda się to nam wszystkim.

Nie minął jeszcze tydzień od zakończenia 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Z podziwem należy spojrzeć na liczbę porządkową mówiącą o tym, że mieliśmy okazję być świadkami tego wydarzenia po raz dwudziesty. Koncerty żydowskiej muzyki ludowej, chasydzkiej i klasycznej, projekcje filmów, przedstawienia, wystawy, warsztaty i opowieści o historii Żydów – na dziesięć dni krakowski Kazimierz zamienił się w stolicę kultury żydowskiej. Festiwal zakończył tradycyjnie koncert „Szalom na Szerokiej”, niosący przesłanie pokoju, dedykowany pamięci wszystkich Żydów zamieszkujących Kraków, którzy z tym wyjątkowym miastem związali swoje życie. Dobrze bawili się wszyscy uczestnicy, bez względu na płeć, wiek czy wyznanie. Można zatem powiedzieć, iż ten most, łączący nas z kulturą żydowską jest konstrukcją solidną, trwałą i na dobre wrośniętą w pejzaż naszego miasta.

Ledwie ponad dwa tygodnie temu mieszkańcy miasta i turyści obserwowali, jak kładka „Bernatka” przekracza nurt Wisły. Olbrzymia operacja logistyczna przerzucania konstrukcji ważącej 700 ton nie miała szczęścia. Najpierw musiała zostać przełożona przez powódź. Wielkie obawy budziła woda napierająca na kolosa – czy aby na pewno nie uszkodzi jego samego i konstrukcji, na której został posadowiony po stronie Kazimierza. Szczęśliwie udało się więc pod koniec czerwca w ciągu sześciu godzin, przy pomocy barek, spiąć dwa brzegi – kazimierski i podgórski. Po oddanej do użytku kładce przejdziemy we wrześniu, a na realizację czeka kolejna kładka pieszo-rowerowa, która ma połączyć Kazimierz z Ludwinowem.

Z zainteresowaniem przeczytałem w tym tygodniu wywiad z Tadeuszem Wojciechowskim, projektantem mostów, który głośno podnosi postulat budowy kolejnych przepraw przez Wisłę. Absolutnie się zgadzam z jego twierdzeniem, że w Krakowie można wybudować kilka nowych mostów. Na wszystko jednak trzeba pieniędzy. A poprzedni rok, który był rokiem kryzysu finansowego, nie pozwolił niestety na realizację nawet tych inwestycji, do których przymierzaliśmy się planując budżet. Chcę jednak zwrócić uwagę, że w ciągu drogi ekspresowej S 7 - stanowiącej wschodnią obwodnicę miasta – przewidziana jest budowa mostu, który połączy Nową Hutę z Podgórzem. Jego powstanie (jak i całego odcinka Trasy Nowohuckiej pomiędzy węzłami „Rybitwy” a „Igołomska”) z pewnością wpłynie na kształt całego ruchu w tej części miasta.

Z przykrością przyjąłem informację o zaniechaniu budowy przeprawy promowej do Piekar na wysokości opactwa benedyktynów w Tyńcu. Mieliśmy już podpisany list intencyjny w tej sprawie, jednak prawo nie pozwala nam inwestować na cudzym terenie, a gmina Liszki nie jest w stanie wyłożyć pieniędzy niezbędnych do zbudowania przystani promowej po swojej stronie rzeki. Może jednak stanie się tak jak chcą radni z Dębnik? Nie poddają się oni w staraniach o połączenie dwóch brzegów Wisły i zaproponowali Radzie Miasta Krakowa, by Tyniec z Piekarami spiąć kładką pieszo-rowerową.

Zgoda buduje. To hasło kampanii przekonało podczas wyborów prezydenckich większość Polaków. Życzę nam wszystkim, byśmy zbyt szybko nie zapomnieli o haśle głoszonym przez prezydenta-elekta. A czy zgoda buduje również w Krakowie (choćby i mosty), przekonamy się już niedługo, podczas prac nad budżetem miasta.

3 komentarze:

 1. Panie Prezydencie proszę zbudować most dla Nowego Hutnika 2010. Jest sponsor, jest poparcie kibiców, jest zaangażowanie, jest zapał, jest uczciwość...

  ... a tymczasem w struktury MZPN zostało przyjęte stowarzyszenie p. Gila...

  No i po co to? Kibice już mają dość tych ludzi.
  Na ich mecze będzie przychodzić góra 100 osób.

  Jaki to ma sens?


  Panie Prezydencie proszę pomóc, bardzo proszę.


  Pozdrawiam serdecznie
  mieszkaniec Nowej Huty

  OdpowiedzUsuń
 2. Fan HKS Podgórze13 lipca 2010 23:18

  Panie Prezydencie, czy uda się Panu pojawić się na meczu na Nowego Hutnika z Magdeburgiem i czy wesprze Pan działania stowarzyszenia Nowego Hutnika, które chce wyrwać Hutnik z marazmu, w jaki jest przez działaczy SSA?

  Oferta na zarządzanie Suchymi Stawami czeka złożona w magistracie... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja osobiście nie mam przekonania do tej kładki i budowania kolejnej w niedalekiej odległości

  OdpowiedzUsuń